Referat fra Rogaland Fuglehund Sirdal vinterprøve 2

Prøven ble gjennomført i Sirdal 13.-15. mars med Røde Kors hytten på Sinnes som hovedkvarter.

Av totalt 65 påmeldte hunder, stilte 52 hunder til start, fordelt på AK og UK partier alle dager og VK en dag. Vær prognosen for helgen lovet ikke godt, men atter en gang slo heldigvis ikke varslet vær til. 

Det ble delt ut 11 premier, henholdsvis; 1 x 1. VK, 1 x 2. VK,  5 x 3. AK,  2 x 1. UK og  2 x 3. UK

Fredag hadde vi to kvalitetspartier ute, henholdsvis på Flatstøl og Ljosdalen.  Snøforholdene gjorde det tungt for hundene, allikevel fikk flere hunder sjanse på fuglearbeid men tok ikke vare sjansen.

Lørdag hadde vi ute et VK parti bestående av 12 hunder som tok turen til Indre Finnvelden.  Tungt underlag for hundene, men brukbart med fugl.  Til slutt sto Arild Skeivik igjen med en velfortjent 1. VK premie.

Et kvalitetspartiet tok turen inn til Elvasshei / Dyngane. Samme føre, myk snø men  bra med fugl, flere hunder tok vare på muligheten og ble tildelt velfortjent premiering.

Klubben arrangerte denne dag et treningsparti.  De påmeldte fikk god veiledning og tips av Thomas Nyberg.  Dessverre kom de ikke i kontakt med fugl.

Været denne dagen – følelse av at påsken er rett rundt hjørnet.

Dagen ble avsluttet med jegermiddag på Røde Kors hytten der mesterkokken Tore Eritzland serverte nydelig blomkålsuppe til forrett og smakfull jegergryte til hovedrett.

Søndag ble prøven avsluttet med et kvalitetsparti som benyttet Elvasshei / Dyngane terrenget.  Som på lørdagen fikk flere hunder mulighet på fugl, noen mislyktes, men tre hunder gikk til premiering.

Oppsummert for denne prøven: deltakere og dommere fikk noen fine dager i fjellet med en del fugleobservasjoner og dyktige hunder som arbeidet iherdig i tungt terreng.  Gledelig var det å observere mye fugl som forhåpentligvis gjør at interessen og flere deltakere ser til Sirdal og stiller til neste RFK prøve.

Prøvekomiteen takker dommere, deltakere, grunneiere, sponsorer og kokk Tore for vel gjennomført prøve.

Prøvekomiteen

Barbro Sandal, Frode Waage, Atle Nøsen, Gunhild Kvinen og Jens Arne Thorsen

Referat fra Rogaland Fuglehund Sirdal vinterprøve 2
Rull til toppen